БРОВАРСЬКА МIСЦЕВА ПРОКУРАТУРА

Офіційний інтернет-сайт

Броварська місцева прокуратура застерігає громадян не реагувати на шахрайські схеми в мережі Internet

Сьогодні Інтернет є невід’ємною частиною нашого життя, і саме тому шахраї активно працюють у мережі. Як наслідок органами поліції здійснюєтьсядосудове розслідування кримінальних проваджень за ст. 190 Кримінального кодексу України (шахрайство), вчинених в мережі Інтернет.

 

Щоб не стати жертвою шахрайства, слід бути уважними при оплаті покупок на інтернет-аукціонах або електронних торговельних майданчиках за допомогою грошових переказів. У статті наведені приклади найпоширеніших схем шахрайства в мережі.

 

Перша схема. Злодій знаходить в інтернеті оголошення про продаж будь-якого товару та телефонує продавцю. Згодом переконує продавця вказати не тільки номер його картки, але й термін її дії та спеціальний тризначний код, зображений на зворотньому боці банківської картки. Шахрай пояснює це тим, що він, наприклад, працівник банку і йому не вистачає повної інформації для зарахування готівки.

 

Інший варіант, ви отримуєте смс-повідомлення від банку зі спеціальним кодом-підтвердженням операції. Шахрай просить вас переказати цей код для завершення платежу. Насправді, комбінація потрібна для того, щоб отримати кошти з банкомату за допомогою послуги “Екстренні гроші без картки”. Якщо дані sms-коду опиняться у зловмисника, гроші з вашого рахунку зникнуть миттєво.

 

Як попередити: не повідомляти ніяку інформацію покупцю, окрім номера картки. Пам’ятати, що зарахування коштів на картку відбувається автоматично та не потребує участі працівників банку. Якщо вам телефонує з цього питання нібито «співробітник банку» – будьте певні, що діє шахрай. Якщо продавець користується онлайн платіжною системою, не можна розголошувати коди підтвердження та паролі, що надходять в sms на особистий номер телефону.

 

Друга схема вимагає більше часу та зусиль. Як і у першому випадку, шахрай знаходить жертву на сайті оголошень. А далі йому потрібно отримати контроль над номером телефона «жертви». Для цього достатньо знати лише 3 номери, на які останнім часом дзвонили з цього телефона, а також сума та час останнього поповнення рахунку.

 

Так, злочинець телефонує особі з трьох різних номерів, змушуючи її передзвонити. Потім сам поповнює рахунок на незначну суму, а далі телефонує оператору мобільного зв’язку, блокує номер і отримує дублікат сім-карти жертви. Тепер – справа за малим. У банкоматі шахрай вводить номер карткового рахунку, чекає смс повідомлення із кодом підтвердження та знімає усю готівку.

 

Як попередити: не вказуйте в оголошеннях, розміщених у мережі Інтернет, номери телефонів, які «прив’язані» до вашої банківської картки, не зберігайте усі заощадження на одній банківській картці.

 

Третя схема. Терміново потрібні гроші на екстрені потреби. Ця схема шахрайства, як правило, має два варіанти. Шахрай або представляється вашим гарним знайомим, або змушує повірити, що він діє в інтересах близьких вам людей. Суть такого шахрайства в тому, що жертва, бажаючи допомогти близькій людині, яка нібито потрапила у біду, терміново відправляє гроші, щоб «залагодити питання», сплатити заставу, штраф, медикаменти і т.д. Часто, щоб зібрати всю необхідну інформацію про людину та її знайомих, шахраї використовують соціальні мережі.

 

Як попередити: при отриманні такого дзвінка не варто впадати в паніку, в ході розмови з невідомим не можна називати своїх даних або даних родичів. Необхідно припинити розмову і подзвонити своєму родичу або його близьким, дізнатися про його стан і місцезнаходження. Ні в якому разі нікому не можна передавати кошти або перераховувати їх через банкомати, перекази банків.

 

Користуючись мережею інтернет, не варто втрачати пильності, можливо за вами полюють шахраї.

Добавить комментарий